

We present the lightweight Snowpeak PR900S Gen 3, an upgraded airgun offering impressive precision, improved efficiency, and excellent power while keeping a very small budget.
It delivers outstanding value thanks to its two‑stage metal trigger, rotary magazine, 130 cc air cylinder, regulator, pressure gauge, manual safety and more.
What’s new in Gen 3: Design upgrades, longer barrel, improved magazine capacity, refined airflow system, smoother cocking, improved regulator stability, and better overall shot consistency.
Available with camo, wood or synthetic stocks. This is the synthetic camo stock.
Snowpeak, developing into a leading manufacturer of airguns (Spring powered and PCP).


The Snowpeak PR900S Gen 3 is a high-performance, lightweight PCP airgun equipped with a durable synthetic camo stock. We also sell the camo and wood version of this model.
The Snowpeak company combines good design and quality for an unbeatable price. A good example is the PR900S Gen 3, the evolution of the popular PR900S Gen 2. This new generation features an improved regulator and refined airflow system, ensuring that shots generate a consistent amount of power as long as the air pressure is adequate. A pressure gauge at the end of the air cylinder allows you to monitor the current pressure level.
What’s new in Gen 3: design upgrades, longer barrel, improved magazine design, refined airflow system, smoother cocking, improved regulator stability and better overall shot consistency.
The stock features a grippy finish with textured areas and cutouts at the grip points for enhanced stability during shooting. It also includes an elevated cheek piece and a rubber buttplate for added comfort.
The trigger is two-stage adjustable, trigger pull can be adjusted from 0.2 to 1.8 kg (0.5 to 4 lbs).
This airgun operates on compressed air stored in an integrated air cylinder with a working pressure of 200 Bar and a capacity of 130 cc. The cylinder can be refilled using a fill probe.
Features a precision barrel, offering excellent accuracy. After removing the thread protector, a moderator (included) can be screwed on to reduce muzzle noise.
Pellets are fed into the barrel from the rotary magazine by operating the bolt-action cocking lever. After undoing the safety (a manual safety mechanism is integrated into the trigger guard), the trigger can be pulled to take a shot. Repeating this process enables the user to take multiple shots.
The included single shot tray can be used instead of the magazine.

Available in:
4.50 mm (.177) with magazine capacity of 12 rounds,
5.50 mm (.22) caliber with a 10 rounds magazine.
Key features of the PR900S Gen 3 PCP rifle
Included in the Package:
This air rifle is designed for precision, power and durability. It represents outstanding value.



| Caliber | 4.50mm (.177) | 5.50mm (.22) |
| Regulated | Yes |
| Pressure Gauge | Yes |
| Open Sight | Yes |
| Cocking System | Action Bolt Handle |
| Trigger | 2-Stage Metal Trigger |
| Loading Mechanism | Single Shot or Magazine |
| Power Source | PCP |
| Air Capacity | 130 cc |
| Max Fill Pressure | 200 BAR |
| Number of Shots | 12|10 |
| Barrel Lenght | 485 mm |
| Mounting Rail | 9-11mm (3/8") Dovetail |
| Safety | Yes - Manual |
| Stock | Standard Sporter |
| Stock Material | Synthetic |
| Stock Finish | Mate |
| Overall Lenght | 1050 mm |
| Product Color | Camouflage |
| Product Total Weight | 2.5 Kg |
| Included | Fill probe, Magazine, Spare O-Rings, Tools, One Shot Tray |
| Country of Manufacture | China |
| Additional References | PCP010C-4 |
| Additional References | PCP010C-5 |